امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا میدانستید این 8 مورد ارثی هستند ؟
#1
آیا میدانستید این 8 مورد ارثی هستند ؟طبیعی است كه دلیل رنگ چشم و اندازه قد و بیماری ها را ژنتیكی بدانیم اما اینكه نتیجه ازدواج افراد هم به ژن های آنها مرتبط است غیر معمول به نظر می رسد اما براساس آخرین پژوهش ها این مساله ژنتیكی است.

پژوهشگران طیف وسیعی از رفتارها و ویژگی ها را بررسی كرده و به نقش ژنتیك در بروز آنها پی برده اند؛ بعضی از این رفتارها برآیندی از ویژگی های ژنتیكی و تاثیر محیط هستند كه در مجموع نمی توان تنها آنها را ژنتیكی در نظر گرفت. آنچه مسلم است رد پای ژن هاست كه این روزها بیشتر از جسم انسان ها روی روان آنها راه می رود.

[تصویر:  differences-between-men-and-women4.jpg]


۱. پیچاندن زبان

بعضی ها می توانند دو طرف زبانشان را به هم نزدیك كنند بعضی ها هم نمی توانند. آلفرد استارتوانت، زیست شناسی بود كه این فرضیه را مطرح كرد و تا سال ها معلمان برای آموزش اصول اولیه ژنتیك به شاگردان شان از این مثال استفاده می كردند. وقتی برای اولین بار از یك نفر می خواهید دو طرف زبانش را به هم برساند یا به عبارتی آن را بپیچاند بعضی ها می توانند و بعضی ها هم به هیچ وجه قادر به انجام این كار نیستند. تعداد افرادی كه می توانند زبان شان را بپیچانند ۶۵ تا ۸۱ درصد است و البته تعداد زنانی هم كه این ویژگی را دارند بیشتر از مردان است. كودكان معمولاً نمی تواند این كار را در اولین باری كه از آنها می خواهید انجام دهند. پژوهش ها نشان داد كه این توانایی از ۵۴ درصد در سنین ۶ تا ۷ سالگی و ۷۶ درصد در سن ۱۲ سالگی افزایش می یابد. بنابراین این ویژگی قابل یادگیری است. البته امروز ژنتیكی بودن این ویژگی زیر سوال رفته است.

۲. ازدواج موفق

درگیری های این روزهای جوانان برای ازدواج كم بود، ژنتیكی بودن نتیجه آن هم به ماجرا اضافه شد. از این به بعد حتماً یك عنوان به فهرست آزمایش های ژنتیكی اضافه می شود كه اصلاً این ازدواج با موفقیت همراه است یا خیر. در هر صورت دانشمندان گام های اولیه را در این زمینه برداشته و ژنی را معرفی كرده اند كه در تنظیم هورمون سروتونین نقش دارد و تاثیر عواطف را روی روابط افراد ارزیابی می كند. بر این اساس پژوهش هایی در دست اقدام است تا ارتباط بیشتر این ژن ها با احساسات و میزان خرسند زوج ها را بررسی كند.

۳. سحرخیزی

«سحرخیز باش تا كامروا باشی» ورد زبان پدر و مادر بزرگ ها بود. تا بچه ها را می دیدند كه شب ها تا دیر وقت بیدارند و فردا تا ظهر در خواب ناز، اعتراض شان را به این سبك زندگی با گفتن این ضرب المثل ابراز می كردند؛ غافل از اینكه روزی می رسد كه علم، خودشان را یكی از متهمان این داستان خواهد كرد. دلیل تفاوت عادت های خواب را علم ژنتیك روشن كرده است. ساعت زیستی بدن زمان خوب و بیداری فرد را تعیین می كند. البته رفتار و محیط هم در چرخه خواب و بیداری تاثیری دارد. برای مثال اگر فردی آخر شب ورزش كند می تواند زمان خوابیدن خود را تغییر دهد اما بدون تغییر و دستكاری در نهایت بدن است كه زمان خواب را مشخص می كند. چرخه فعالیت های زیستی جانداران طی ۲۴ ساعت ریتم شبانه روزی نام دارد كه مركز كنترل آن در بدن شامل دو گروه سلول عصبی به نام هسته های فوق كیاسمایی است كه در مغز میانی پشت چشم ها قرار دارند. این مركز ارتباط های متعددی در مغز دارد كه روی غدد درون ریز، هورمون ها و كل بدن، تاثیر می گذارد. پژوهشگران ژنی را كشف كردند كه روی این ریتم تاثیر می گذارد. نتایج به دست آمده نشان داده است افراد سحرخیز نسبت به افراد شب زنده دارد، نسخه طولانی تری از این ژن دارند.

۴.تپلی

اغلب از افرادی كه اضافه وزن دارند این جمله را شنیده اید كه هرچه می خورم سیر نمی شوم!

اگر نمی توانید احساس سیری داشته باشید و مدام مجبور به خوردن غذا و انواع خوراكی ها هستید تقصیر ژن های شماست. ژن FTO كه در نیمی از جمعیت جهان وجود دارد، چندین سال پیش كشف شد. دانشمندان می گویند این ژن باعث چاقی انسان می شود. برای افرادی كه این ژن را دارند رژیم ها اثر مناسبی ندارند حتی در افرادی كه تنها یك ژن ناقص FTO را به ارث می برند باز هم احتمال چاقی بیشتر از دیگران وجود دارد. سطح هورمون گرلین معمولاً پیش از خوردن غذا بالاست و پس از آن كاهش می یابد. در حالی كه سطح این هورمون در افراد دارای ژن FTO حتی پس از خوردن نیز نسبتاً بالا باقی می ماند در نتیجه این افراد همیشه احساس گرسنگی می كنند.

۵.چپ دستی

درباره چپ دست ها داستان های زیادی وجود دارد. قبل ترها لای انگشت بچه هایی كه تمایل به چپ دست شدن داشتند قلم می گذاشتند و تنبیه می شدند كه مبادا با دست چپ غذا بخورند یا بنویسند اما اخیرًا یك روز جهانی برای شان اختصاص داده اند و بعضی ها هم می گویند از راست دست ها باهوش ترند. اخیراً هم احتمال می دهند كه چپ دستی مادرزادی است؛ یعنی یك ژن مسئول آن است. تا اینجا مشكلی نیست اما محققان می گویند داشتن این ژن ممكن است اندكی احتمال ابتلا به بیماری های روانی مانند اسكیزوفرنی را افزایش دهد. این ژن در كنترل اعمال مختلف مانند تكلم و هیجان نقش مهمی دارد و همان طور كه می دانید در افراد راست دست معمولاً طرف چپ مغز تكلم و زبان و سمت راست آن هیجانات را كنترل می كند. اما در افراد چپ دست این حالت برعكس است و این ژن مسئول این تفاوت است.

۶.تنبلی یا ورزشكاری

اگر ورزشكار هستید یا برعكس جزو آدم های تنبلی هستید كه حوصله تكان خوردن ندارد و حاضرند تمام وقتشان را روی مبل جلوی تلویزیون لم بدهند باز هم تقصیر ژن های شماست. این ویژگی از جمله خصوصیاتی است كه نه تنها ارث و والدین بلكه محیط زندگی و آموزش هم در بروز آنها تاثیر دارند.

۷.شاد بودن

حتماً خانواده یا افرادی را دیده اید كه در مجموع و در شرایط یكسان و گاهی حتی بدتر، شادتر زندگی می كنند. آنها در محیط كار، محل تحصیل و كوچه و خیابان با روی گشاده حاضر می شوند و كسی از شرایط زندگی آنها خبر ندارد. این افراد می گویند و می خندند و شاید هم ندانند كه راز شادی شان را باید مدیون ژن هایی باشند كه از اجدادشان به ارث برده اند. راز شادی از قرار معلوم در ژنی نهفته است كه به چرخه سروتونین در سلول های عصبی كمك می كنند؛ یعنی باعث می شوند مواد شیمیایی در مغز آزاد شود كه نتیجه آن شادی است. محققان دریافته اند افرادی كه دو نسخه طولانی این ژن را به ارث برده اند به مراتب شادترند.

۸.اعتماد به نفس

چرا بعضی افراد نسبت به دیگران با كمترین سختی تن به مسائل و مشكلات می دهند و به راحتی با آنها كنار می آیند یا حل شان می كنند؟ پژوهش ها نشان می دهند اعتماد به نفس بالا كه ویژگی بارز چنین افرادی است در ساختار ژنتیكی آنها جای دارد. دانشمندان معتقدند این خصوصیت تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر ژنتیك قرار داشته و در اجتماع بروز پیدا می كند. این محققان ژنتیك را تنها عامل موثر در اعتماد به نفس نمی دانند، اما بر این باورند كه بخش عمده این خصوصیت به ژن فرد بستگی دارد كه می تواند در زندگی فرد ثابت بماند.

منبع: markaze118.com
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان