امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا ۸ خودروی مهم آتش‌نشان را میشناسید؟
#1
۱. خودروی آتش‌نشانی شهری
این خودرو‌ها مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین وسیله برای مبارزه اساسی با آتش‌سوزی محسوب می‌شوند. از آنجا که بیشتر این خودرو‌ها با استفاده از شاسی کامیون ساخته می‌شوند، به آن‌ها کامیون آتش‌نشانی نیز گفته می‌شود. این خودرو برای مهار آتش در سکونتگاه‌های انسانی اعم از شهر‌ها، شهرک‌ها و روستا‌ها استفاده می‌شود.

۲. خودروی حامل نردبان
این گروه از خودرو‌های امدادی برای انجام عملیات آتش‌نشانی امداد و نجات در ارتفاع ساخته شده‌اند. ساختمان کلی آن‌ها عبارت است از یک شاسی که نردبان کشویی یا بالابر هیدرولیکی روی آن نصب شده است. نمونه‌های جدید این خودرو‌ها، تجهیزاتی از قبیل سبد حمل افراد، مانیتور ثابت آتش‌نشانی، برانکارد حمل بیمار و… نیز دارند.

۳. خودروی آتش‌نشانی فرودگاهی
گروهی از خودرو‌های آتش‌نشانی به‌طور اختصاصی برای خدمت در فرودگاه‌ها طراحی و ساخته می‌شود. از ویژگی‌های این خودرو‌ها می‌توان به شتاب زیاد، امکان حرکت مطلوب در زمین‌های ناهموار اطراف فرودگاه، مخزن آب و کف بزرگ، مانیتور پرقدرت و… اشاره کرد. در نمونه‌های پیشرفته این خودرو‌ها عملیات اطفای حریق به‌صورت خودکار و از طریق نمایشگر‌های پرقدرت خودرو انجام می‌شود.

۴. خودروی فرماندهی عملیات
وقوع حوادث شدید و مهم باعث شده است سازمان‌های آتش‌نشانی ضرورت و اهمیت واحد‌های سیار فرماندهی را به‌خوبی احساس کنند. این گروه از خودرو‌ها، با توجه به همین ضرورت طراحی و ساخته شده‌اند. در داخل خودرو‌های مزبور با استقرار انواع وسایل ارتباطی شامل کانال‌های مختلف بی‌سیم، دورنگار و تلفن همراه و ماهواره‌ای، تلویزیون مداربسته و… همچنین میز کنفرانس و محیط مناسبی برای فرماندهان آتش‌نشانی ایجاد شده است.

۵. خودروی آتش‌نشانی صنعتی
بسیاری از صنایع به علت نوع مواد اولیه مصرفی، فرآیند تولید یا نوع تولیدات در معرض انواع مخاطرات منجر به آتش‌سوزی و انفجار هستند. برای مقابله با حوادث احتمالی در این‌گونه صنایع نیز خودرو‌های ویژ‌ه‌ای طراحی و ساخته شده است. از نکات بارز این خودرو‌ها می‌توان به وجود مخزن‌های متعدد انواع مواد خاموش کننده، مانیتور تلسکوپی و… اشاره کرد.

۶. خودروی آتش‌نشانی جنگلی
برای مبارزه با آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی خودرو‌هایی مورد نیاز است که بتوانند به راحتی از جاده‌های کوهستانی و ناهموار عبور کنند، همچنین مخزن آب به نسبت کوچک، موتور قوی و شاسی محکمی داشته باشد. در این مورد خودرو‌هایی با استفاده از شاسی وانت و کامیونت دو دیفرانسیل تولید شده‌اند.

۷. خودروی پشتیبانی
انواع تانکر‌های حمل آب، خودرو‌های حمل گالن‌های کف، خودروی حمل سیلندر‌ها و تجهیزات مربوط به دستگاه تنفسی با هوای فشرده، همچنین انواع خودرو‌های حامل تجهیزات تامین روشنایی، جرثقیل، لودر، بلدوزر و… تجهیزات این گروه از خودرو‌های آتش‌نشانی را تشکیل می‌دهند.

۸. خودروی نجات و حوادث ویژه
این گروه از خودرو‌های امدادی به‌طور معمول از نظر شکل ظاهری شبیه خودرو‌های معمولی آتش‌نشانی هستند، اما برخلاف آن‌ها مخزن آب کف و پمپ آتش‌نشانی ندارند. در مقابل در فضای داخلی اتاق ابزار آنها، به طرز ماهرانه‌ای انواع و اقسام وسایل و تجهیزات نجات، جای گرفته تا در حوادث و سوانح مختلف مثل تصادفات رانندگی و سوانح جاده‌ای، ریزش آوار، وقوع سیل و… برای کمک به افراد درگیر و آسیب‌دیده، مورد استفاده قرار گیرد.

شاید براتون جالب باشه که بگم در کشورهایی که کشت مواد مخدر آزاد است یکی از کاربردهای ماشین های آتش نشانی خاموش کردن اتش ناشی از سوختن انبارهای نگهداری و مزارع کشت مواد مخدر است. این موضوع رو یکی از دوستانم که وکیل مواد مخدر در مشهد هستن و سفری به تعدادی از این کشورها داشتن برای بنده تعریف کردند.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان