امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اصول انتخاب رشته کارشناسی ارشد
#1
اصول انتخاب رشته کارشناسی ارشد
کارشناسی ارشد، برای داوطلبان ، مقطعی پس از دانش آموختگی از مقطع کارشناسی است. داوطلبان به دلیل اینکه در مقطع کارشناسی ارشد، اشراف اطلاعاتی نسبتا بهتری از مقطع کارشناسی درباره رشته های مهندسی و مدیریت و علوم انسانی و پزشکی و هنر دارند و در مدت تحصیل در مقطع کارشناسی، باید اطلاعات خوبی درباره رشته های مرتبط و غیر مرتبط با رشته خود بدست آوردند، از شما انتظار می رود که انتخاب رشته ای حرفه ای تر از زمانی که در کنکور کارشناسی شرکت می کردید، داشته باشید. بعد از حدود دوماه کارنامه نتایج اولیه آزمون خود را دریافت می کنند.تحلیل صحیح در نتایج کنکور کارشناسی ارشد  و نتایج کنکور کارشناسی ارشد آزاد این آزمون برای انتخاب رشته و گزنش بعدی مهم وسرنوشت ساز است.در ادامه مطلب اطلاعات کامل در زمینه نحوه و نکات انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد و سراسری توضیح خواهیم داد.

تعیین اولویت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

پس از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد و کسب رتبه قبولی در آزمون، داوطلبان در موقعیت حساس تری نسبت به مرحله آزمون، یعنی در مرحله انتخاب رشته قرار می گیرند.در مقطع کارشناسی ارشد دوره های مورد پذیرش برای دانشجویان عبارتند از : دوره های روزانه ، شبانه ، پیام نور ، پردیس خودگردان ، غیر انتفاعی و مجازی که در ذیل به آنها اشاره می شود. اولین و مهمترین کار برای شروع مراحل انتخاب رشته، دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد است. هر رتبه ای که به دست آورده اید، بهتر است به ترتیب مقابل عمل کنید: ابتدا کد رشته های روزانه ، شبانه ، پیام نور ، غیر انتفاعی و در نهایت کد رشته های مجازی را انتخاب کنید.هیچ گاه انتخاب رشته را تنها بر یک معیار علاقه شخصی صرف- بازار کار یا بازار کار، منهای علایق شخصی و آکادمیک، انجام ندهید. همه فاکتورهای شخصی و علاقمندی و اقتصادی و سبک زندگی خود را در انتخاب رشته لحاظ کنید و برای آن، اولویت در نظر بگیرید. برای مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد و  شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

 انتخاب رشته کارشناسی ارشد

یک مزیت عالی ادغام آزمون برای داوطلبان این می باشد که انتخاب رشته بعد از مرحله نتایج آزمون کارشناسی ارشد سراسری 97 و  نتایج کنکور کارشناسی ارشد آزاد 97 بوده و داوطلبان می توانند با آگاهی کامل از نتیجه ای که کسب کرده اند اقدام به انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری 97 و انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 97 کنند.رشته هایی که فکر می کنید احتمال قبولی بالا دارید در دسته خوش بینانه قرار می گیرد.چینش رشته ها را حتما بر مبنای علاقمندی به رشته مورد نظر تعیین کنید و بعد بر اساس شانس قبولی. چرا که بارها مشاهده شده است که داوطلبی فقط به قصد قبولی، رشته ای را انتخاب و بعد از یک ترم، از دانشگاه انصراف می دهد. با این کار، فرصت تحصیل از مابقی دانشجویان را سلب نکنید.با توجه به اين که گزينش نهايی داوطلبان ، براساس نمره کتبی و معدل مؤثر آن ها خواهد بود لذا تقدم و تأخر انتخاب ها هيچ تأثيری در پذيرش يا عدم پذيرش آن ها نخواهد داشت، يعني 80% نمره کتبی به اضافه معدل تراز شده در نظر گرفته می شود.

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد

برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد 97 و انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد 97 صحیح و اصولی، آگاهی از مواردی از جمله رتبه کل بدون اعمال سهمیه، رتبه در زیر گروه  و تراز (نمره کل) رتبه و درصدهای هر درس و کد رشته، گزینش بمی و منطقه ای و ظرفیت پذیرش رشته ها در کنار معدل و تراز ، اهمیت دارد. یعنی همه این فاکتورها را باید در انتخاب رشته خود در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ها در نظر بگیرید. کلیه این اطلاعات در دفترچه کارشناسی ارشد ارائه شده است که لازم است به دقت این موارد را مطالعه کنید و 100 رشته را انتخاب نمایید.برای یک انتخاب رشته موفق که جای هیچ گونه حسرت و اشتباهی در آن باقی نماند بایستی به یک سری نکات مهم و ارزشمند پیرامون انتخاب رشته کارشناسی ارشد  توجه نمایند و چنانچه به این نکات اشراف ندارند می توانند با استفاده از تجربیات مشاوران ما یک انتخاب رشته صحیح و کامل داشته باشند که پیشنهاد می کنیم برای راهنمایی خود در مرحله انتخاب رشته و شناسه انتخاب رشته آزاد که یک مرحله حساس می باشد با ما در تماس باشید.گام اول برای کسب نتیجه مطلوب در مرحله انتخاب رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه و موسسات آموزش عالی کشور ، می بایست اول دفترچه انتخاب رشته را به دقت مطالعه کنید.

داوطلبان در کارشناسی ارشد چگونه باید انتخاب رشته کنند؟

در بسیاری از رشته های دانشگاهی این چالش برای داوطلبان به وجود می آید که برای انتخاب رشته گرایش مورد علاقه خود را در اولویت قرار دهند و یا یک گرایش سطح پایین را در دانشگاهی که رنکینگ بالاتری دارد انتخاب کنند ، پاسخ به این سوال چندان پیچیده نیست زیرا داوطلبی که در مقطع تحصیلات تکمیلی ورود کرده است مسلما طالب آن بوده که در زمینه مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهد. بنابراین باید گرایش را ارجح بر رشته بداند زیرا در سال های اخیر گرایش های جدیدی در رشته های مختلف به وجود آمده است که انتخاب این رشته ها بدون آگاهی حاوی ریسک فراوان است و ممکن است بعد ها هنگام نگارش پایان نامه مضرات زیادی را برای داوطلب به ارمغان آورد.در واقع شما باید چینش حرفه ای انجام دهید. چون شما امکان انتخاب 100 رشته محل را دارید، انتخاب های خود را باید به صورت خوش بینانه، بدبینیانه و واقع بینانه تنظیم کنید.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان