امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
صحن ها و ورودی های حرم امام رضا (ع)
#1
حرم امام رضا(ع)؛ صحن ها و ورودی ها: این روزها، بسیاری از افراد، از سراسر ایران و جهان برای زیارت بارگاه ثامن الحجج با تور مشهد سفر می کنند و دست نیاز را به سوی امام رضا (ع) دراز کرده و  از وی طلب مغفرت و  شفاعت می کنند.

حرم امام رضا

بارگاه امام رضا (ع) در ابتدا، شبیه به یک بنای چهارگوش بود و در بین باغ بسیار با صفایی قرار گرفته بود و تنها یک راه ورودی به داخل حرم داشت، اما پس از چندین سال، امروزه حرم بسیار گسترده تر شده و صحن ها و ورودی های مختلفی به آن اضافه شده است، به طوری که امروزه حرم امام رضا (ع) 17 وادی و مدخل ورودی دارد.

در چهار جهت، شمال، جنوب، شرق و غرب راه هایی برای تشرف به حرم وجود دارد:

جهت غرب معمولا در بین مسیرهای تشرف به حرم بسیار پرطرفدارتر است، برای تشرف به حرم از جهت غرب، می توانید از مسیر های زیر استفاده کنید:

خیابان شیرازی > بست شیخ طوسی > صحن انقلاب یا صحن جمهوری اسلامی:

صحن جمهوری اسلامی سمت راست > دارالولایه > دارالسیاده > دارالحفاظ > کفشداری 15 و 16  > مسیر تشرف به حرم
صحن انقلاب اسلامی> دارالولایه > دارالشرف > دار الشکر > دار الفیض > توحید خانه > رواق الله وردی خان > دارالضیافه > کفشداری 1 تا 6
اگر برای تشرف به حرم از مسیر شمالی استفاده کنید، می توانید طبق مسیر زیر حرکت کنید:

خیابان طبرسی- بست شیخ طبرسی

این مسیر بسیار ساده است و پس از گذر از ورودی، وارد صحن انقلاب شده و به همان ترتیبی که در مسیر غربی و از طریق صحن انقلاب ذکر شده خود را به حرم مطهر برسانید.

اگر از سمت شرق می خواهید به حرم امام رضا ع دسترسی داشته باشید ار مسیر زیر استفاده کنید:

خیابان نواب صفوی- بست شیخ حر عاملی

از طریق خیابان نواب صفوی و پس از گذشتن از مبادی ورودی، شما می توانید از دو مسیر برای تشرف به حرم استفاده کنید:

بست شیخ حر عاملی:
بست شیخ حر عاملی > صحن انقلاب > حرم مطهر از طریق کفشداری 1 تا 6 و رواق هایی که در مسیر غربی، پیش تر ذکر کردیم.

صحن آزادی:
پس از ورود به صحن آزادی نیز می توانید از دو مسیر به سمت حرم حرکت کنید:

صحن آزادی > دارالسعاده > گنبد حاتم خانی > حرم مطهر
صحن آزادی > دارالسرور > دار السلام > دارالحفاظ > حرم مطهر
اگر برای تشرف به حرم بخواهید از قسمت جنوبی حرم امام رضا (ع) استفاده کنید پس از عبور از دو خیابان امام رضا و شهید اندرزگو باید استفاده کنید که هر دو به صحن جامع رضوی می رسند.

پس از عبور از باب الرضا ( خیابان امام رضا ع ) و باب الجواد ( خیابان شهید اندرزگو)  و رسیدن به صحن جامع رضوی سه راه برای تشرف به حرم خواهید داشت .

صحن جامع رضوی > رواق امام خمینی > حرم مطهر
صحن جامع رضوی > صحن قدس > مسجد گوهرشاد > رواق دارالسیاده یا دارالحفاظ > حرم مطهر
صحن جامع رضوی > بست شیخ بهایی > رواق دارلولایه > کفشداری 13 و 14
اما برای آشنایی بیشتر با حرم و مسیرهای آن بهتر است کمی دربراه صحن ها نیز بدانید:

صحن انقلاب
صحن انقلاب اسلامی ( عتیق):
صحن انقلاب در قسمت شمالی حرم مطهر قرار داد و یکی از قدیمی ترین صحن ها و مربوط به دوره سلطان حسین بایقرا می باشد. در این صحن چندین ایوان وجود دارد:

ایوان عباسی: ایوان عباسی ( شمالی) در دوره شاه عباس و در سال 1021 هجری قمری بنا شده است.
ایوان طلا: یا ایوان نادری که معروف ترین ایوان حرم است و توسط امیر علی شیرنوایی در سال 872 هجری قمری بنا شد و به دستور نادر شاه، بر روی آن طلاکاری انجام گرفت.
ایوان نقاره خانه: ایوانی است که نقاره خانه بر روی آن قرار دارد.
ایوان ساعت: ( غربی) ایوانی است که ساعت بزرگی بر روی آن قرار دارد و بنای آن در مظفرالدین شاه ساخته شده است.
علاوه بر ایوان هایی که در صحن انقلاب وجود دارد، شما می توانید دو مناره نیز در قسمت جنوبی و شمالی صحن مشاهده کنید، یکی از این مناره ها در قسمت جنوبی و پشت ایوان طلا قرار دارد که به دستور شاه طهماسب صفوی طلاکاری آن انجام گرفته است. مناره بعدی درست در پشت ایوان نادری و به دستور نادر شاه افشار بنا شده است. سنگاب مرمر سقاخانه نیز، یکی دیگر از متعلقات این صحن است که یادگار دوره افشاریه است.

صحن جمهوری
صحن جمهوری اسلامی:
به محدوده بین بست بالا و مسجد گوهرشاد، معمولا صحن جمهوری اسلامی می گویند، این صحن رواق دارالهدایه را به حرم مطهر مرتبط می کند. صحن جمهوری اسلامی شبیه به صحن انقلاب است و از قسمت شرق به رواق های دارالهدایه و دارالرحمه و از قسمت شمال به بست شیخ طوسی و از جنوب و غرب به بالای زیرگذر منتهی می شود. در این صحن شما می توانید یک سقاخانه، آب نمای مستطیل شکل و ساعت آفتابی را مشاهده کنید.

صحن امام خمینی:
در بخش جنوب شرقی حرم مطهر، می توانید صحن امام خمینی را پیدا کنید، این صحن مقابل خیابان امام رضا ع قرار گرفته است. در مکانی میان این صحن و صحن آزادی، می توانید آرامگاه شیخ بهایی را مشاهده کنید. این صحن  در سال های اخیر ساخته شده است و از شمال به تالار تشریفات ( رواق های شیخ بهایی، دارلعباد، دارالزهد) و صحن آزادی، از سمت غرب به مسجد گوهرشاد، از جنوب به صحن جامع رضوی و صحن قدس و از مشرق به ساختمان موزه محدود می شود. از متعلقات این صحن می توان دو گلدسته و آب نمایی به وسعت 400 متر را نام برد.

صحن آزادی
صحن آزادی(نو) :
صحن آزادی یکی دیگر از صحن های حرم امام رضا (ع) است که در قسمت شرق حرم قرار ارد. این صحن توسط فتحعلی شاه قاجار و در سال 1233 بنا شده است، ایوان صحن آزادی در سال 1282 به دستور ناصر الدین شاه طلا کاری شده است، صحن نو دارای 4 ایوان است که در بین آن ها ایوان طلا معروف تر است.

صحن قدس
صحن قدس:
صحن قدس در سال های اخیر ساخته شده است و فضای مابین صحن امام تا بست شیخ بهایی را در برمی گیرد که حدودا 5000 متر مربع وسعت دارد. در واقع این صحن جدیدترین صحن حرم امام رضا ع است که در آن ایوانی به نام ایوان قبله با وسعت 150 متر مربع، قرار دارد. در میان این صحن می توانید یک سقاخانه کوچک که به شکل مسجد الاقصی ولی در مقایس کوچکتر ساخته شده است را، ببینید.

صحن جامع رضوی
صحن جامع رضوی:
صحن جامع رضوی حدودا 57000 متر مربع وسعت دارد. این صحن در مقابل خیابان امام رضا (ع) قرار دارد و دارای 8 ورودی است. صحن جامع رضوی بزرگترین صحن حرم امام رضا ع است که پس از انقلاب ساخته شده است.

صحن هدایت:
یکی دیگر از صحن های حرم امام رضا (ع) صحن هدایت است. این صحن در قسمت شمال شرقی حرم مطهر قرار گرفته است. وسعت این صحن حدودا 1440 متر مربع است. صحن هدایت از سمت شمال شرقی به بنیاد پژوهش های اسلامی، مدرسه علمیه، سر در طبرسی، از جنوب و جنوب شرقی به ساختمان اداری دانشگاه علوم  اسلامی رضوی، مقبره پیر پالاندوز و سر در نواب صفوی و ازجنوب غربی به دانشگاه علوم اسلامی رضوی، بست شیخ طبرسی و مهمان سرای حضرت، محدود می گردد.

صحن کوثر:
صحن کوثر یکی دیگر از صحن های موجود در حرم امام رضا (ع) است این صحن در زاویه شمال شرقی صحن جامع رضوی و جنوب شرقی اماکن متبرکه قرار دارد، زیربنای این صحن 15266 متر مربع  و مساحت آن 10268 متر مربع است.

این صحن از منتهی الیه جنوب غربی به صحن جامع رضوی، از ضلع جنوب غربی به باغچه و بلوک B  محدود می شود. در شمال شرق صحن کوثر، سردرد نواب صفوی و ضلع غربی آن رواق امام خمینی و صحن آزادی قرارگرفته است.

برای ساخت صحن کوثر از فلز و بتن استفاده شده است و نمای این صحن سنگ، آجر و کاشی معرق است. برای رفتن به صحن کوثر می توان از خیابان شهید نواب صفوی، صحن هدایت و صحن جامع رضوی استفاده کرد.

صحن غدیر:
صحن غدیر در ضلع غربی صحن جامع رضوی و جنوب غربی اماکن متبرکه قرار دارد. صحن غدیر زیربنایی14500 متر مربع و 9092 متر مربع مساحت دارد. مساحت غرفه های این صحن 5322 متر مربع است.

صحن غدیر از شرق و از ضلع جنوبی به صحن جامع رضوی، از قسمت شمال غربی به سر در شیرازی، از سمت غرب به مجتمع تجاری و خدماتی غدیر که دارای سرویس بهداشتی است و از قسمت شرقی به صحن جمهوری اسلامی منتهی می شود.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان